Tarix: 18 Oktyabr 2023 17:21
Cənubi Qafqazda sağlam təmas, sağlam inteqrasiya yaransa, Ermənistanla konstruktiv qarşılıqlı fəaliyyət başlasa və Zəngəzur dəhlizi açılsa, Rusiya və Azərbaycan üçün yaxşı olardı.
Sonxeber.net axar.az-a istinadən bildirir ki, bunu Rusiya Müasir Dövlət İnkişafı İnstitutunun direktoru, rusiyalı politoloq Dmitri Solonnikov deyib.
"Bu gün Moskva-Bakı Moskva-İrəvandan daha konstruktiv qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlardır. Eyni zamanda, Rusiya Ermənistanın ayrılmasının qarşısını almağa çalışır. Mənə elə gəlir ki, bu mühüm məqamdır: Qərb həmişə müxtəlif beynəlxalq münaqişələri dalana dirəməyə çalışır. İstənilən ziddiyyət sona çatmalıdır, əbədi qalmamalıdır, bunun bir sonu olmalıdır", - o bildirib.
Solonnikov qeyd edib ki, Azərbaycan bütün dünyaya nümayiş etdirdi ki, münaqişədə son nöqtənin qoyula bilməsi çox vacibdir:
"Bunun necə ola biləcəyini İlham Əliyev Xankəndidə göstərdi. Bu vacibdir. Bu, müasir dünya tarixində unikal hadisədir. Rusiya indiki vəziyyətdə Azərbaycanı dəstəklədi. Qərb isə Ermənistan-Azərbaycan məsələsinin bir tərəfinə özünü Ermənistanla, digər tərəfinə isə Azərbaycan və Rusiyanı qoymağa çalışır. Qərb öz sevimli "su hövzəsi" taktikasından istifadə etməkdə davam edir: "Kim bizimlə deyilsə, bizə qarşıdır". Putin MDB sammitində yenə deyib ki, Qərb Rusiyanı dostlarına, müttəfiqlərinə və tərəfdaşlarına qarşı qoymağa çalışır. Bizim gördüyümüz budur".