Tarix: 9 Yanvar 2020 05:12
Bakı. Trend:
Dünya iqtisadiyyətinin artma templərinin cuzi olaraq 2019-cu ilin 2,4 faizindən 2020-ci ildə 2,5 , 2021-ci ildə 2,6 , 2022-ci ildə isə 2,7 faizlərinə qalxması gözlənilir.
Trend-in məlumatına görə, bu barədə Dünya Bankının (WB) "Dünya iqtisadiyyatının inkişafı perspektivləri" adlı yanvar hesabatında deyilir. Bu il sənəd "İqtisadi artımın aşağı templəri, siyasi problemlər" adlanır.
Hesabatın müəllifləri qeyd edir: "2020-ci ildə dünya iqtisadiyyətının artımı ötən ilki azalmadan sonra investisiya və ticarətin tədricən bərpası fonunda bir qədər sürətlənəcək və 2,5 faizə çatacaq, lakin bu göstəricilərin azalması riskləri qalmaqdadır".
Eyni zamanda, Dünya Bankı, 2020-ci və 2021-ci illərdə dünya ÜDM-in artım proqnozunu iyun ayı proqnozu ilə müqayisədə (2020-ci ildə 2.7%, 2021-ci ildə 2.8%) 0.2 faiz daha az olmasını bildirməkdədir.
Gözlənilir ki, inkişaf etmiş ölkələrdə bu göstəricilər 2019-cu ilin 1.6 faizindən 2020-ci ildə 1,4 faizə düşəcək.
Buna rəğmən, inkişafda olan ölkələrdə iqtisadi artım 2019-cu ilin 3,5 faizindən 2020-ci ildə 4,1 faizinə qalxacaq. Lakin bunun, yaxın keşmişdə iqtisadı göstəricilərində azalma müşayət edilən bir sıra böyük dövlətlərdə baş verəcəyi gözlənilir.